Magazín Priemysel Dnes priniesol profilové interview s Petrom Hrčkom, výkonným riaditeľom spoločnosti Foxconn Slovakia. Hovorí sa v ňom o technologických výzvach pri výrobe elektroniky, ekonomických výsledkoch, zamestnanosti, ekológii a výhľadoch do budúcnosti.

„Aktuálne vyrábame majoritne LED TV, ale tiež sme jediným výrobcom OLED TV u nás. Vyrábame prístroje až do rozlíšenia 8K s uhlopriečkami viac ako 2 metre a tiež produkty s jedinečnou technológiou,“ hovorí Peter Hrčka.

„Napriek tomu, že je trh s TV turbulentný a náklady na prácu na Slovensku rapídne stúpajú, priebežne sa nám darí udržiavať tržby okolo 1,1 mld. eur a kladnú bilanciu,“ konštatuje riaditeľ Foxconnu Slovakia. „Ostrá konkurencia je aj v segmente kontraktných výrobcov v sektore strednej a východnej Európy a o zákazky musíme bojovať. Znižujúca sa cena materiálov tiež nehrá v prospech firiem v EÚ, nakoľko mzdové náklady majú významný podiel na cene finálneho výrobku.“

V súvislosti s pracovným trhom Peter Hrčka uviedol, že nájsť kvalifikovanú pracovnú silu je takmer nemožná misia. „Zvlášť v Nitre minulý rok chýbala pracovná sila ako taká. Bez základných tréningových programov je v aktuálnej dobre takmer nemožné operovať.“

Téme Smart Industry sa Foxconn venuje od roku 2015, kedy naštartoval interný projekt Smart factory a vytvorili oddelenie venujúce sa budúcnosti výrobných procesov a logistiky. „Ide o jeden z pilierov našej aktuálnej operácie a motor inovačných aktivít a zlepšovania efektivity,“ zdôraznil riaditeľ spoločnosti.

A aké sú vízie do budúcna? „Stále sa zameriavame na výrobu spotrebnej elektroniky a naše kapacity máme aktuálne trvalo vyťažené, takže výraznú zmenu v našom portfóliu v blízkej budúcnosti neočakávame,“ uviedol Peter Hrčka.

 

Ďalšie články

Vaše zdravie je našou prioritou

03. novembra 2020

Vaše zdravie je našou prioritou

Čítať ďalej
Ďakujeme za vašich 20 rokov

27. júna 2020

Ďakujeme za vašich 20 rokov

Čítať ďalej
Foxconn Cup v Močenku

03. augusta 2020

Foxconn Cup v Močenku

Čítať ďalej